Islandia. Ziemia Lodu i Ognia. Jeden z najbardziej fenomenalnych krajobrazowo krajów świata. Nagromadzenia atrakcji turystycznych i zachwycających widoków na tak niewielkiej powierzchni, mógłby Islandii pozazdrościć niejeden kraj. Wyspa to prawdziwy raj przede wszystkim dla miłośników pieszych wędrówek i dzikiej przyrody. Bajeczne kolorowe góry, potężne wodospady, niebezpieczne wulkany i błękitne lodowce, liczne zatoki i fiordy, i jedna z najpiękniejszych plaż świata. A do tego wszystkiego my ze swoją niezwykłą kobiecą energią.
Islandia położona jest na wyspie pochodzenia wulkanicznego. Leży na granicy Morza Arktycznego i Oceanu Atlantyckiego, 287 km od Grenlandii i 420 km od Wysp Owczych. Geologicznie jest najmłodszym obszarem w Europie. Określenie „ziemia ognia” związane jest z aktywnością wulkaniczną wyspy, o której świadczą liczne gorące źródła oraz gejzery, a przede wszystkim wiele czynnych wulkanów, m.in: Hekla, Grimsvötn, Hvannadalshnúkur, Askja. Ziemia lodu zaś z faktem, że około 11% powierzchni kraju zajmują lodowce. Największym jest Vatnajökull 8300 km². Pozostałe to Langjökull (953 km²), Hofsjökull (925 km²), Mýrdalsjökull (596 km²) oraz Drangajökull (160 km²). Interior ma charakter pustynny. Pokrywają go w większości piaski, pola lodowe i pola lawy, które zajmują ok. 12 tys. km².
31 lipca 2018 roku na lotnisku w Keflavíku
Dla kogo przeznaczona jest wyprawa?
Dla wszystkich kobiet, które uwielbiają naturę. Którym nie przeszkadza spanie w namiocie i zmienna pogoda. Dla tych kobiet, które chcą przeżyć przygodę swojego życia i nawiązać nowe niezwykłe przyjaźnie. A ponadto są gotowe oddać swoje serce Islandii.
Nocujemy w namiotach na polach namiotowych, w dwu i trzyosobowych namiotach.
Na miejscu same gotujemy na kuchenkach. Polecamy liofilizaty LYO lub inne, które można spożyć po zalaniu gorącą wodą.
Poza tym polecamy zabrać: chleb, konserwy, sałatki, pasztety, batony energetyczne i białkowe, bakalie, orzechy. Wszystko, co nie wymaga długiego gotowania.
Na miejscu będziemy się poruszać autami 4×4. Samochody prowadzone będą przez pilotów wyprawy.
Wyprawa obejmuje dwa warianty, które zależą od liczby osób chętnych na wyjazd, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Wyjazd odbędzie się dla 5 osób (I wariant) lub/i dla 10 osób (II wariant).
Na wszelkie Wasze pytania dotyczące wyjazdu odpowie Anita [anita@aventure.pl] / tel. 798 368 336
Po wylądowaniu i odebraniu bagaży, odbieramy samochody i ruszamy w kierunku Parku Narodowego Thingvellir. W lipcu i sierpniu jest cały czas jasno, dlatego po rozbiciu namiotów udamy się jeszcze na zwiedzanie parku i okolic. Park jest bardzo ważnym historycznie miejscem dla Islandczyków. Tu zebrał się w 1930 roku po raz pierwszy islandzki parlament Althing – jeden z najstarszych parlamentów świata.
ok. 90 km
Z rana pospacerujemy jeszcze po okolicy i zajrzymy nad największe jezioro Islandii Þingvallavatn, a następnie ruszymy w stronę niezwykłego wodospadu Seljalandsfoss. Po drodze zajrzymy również do krateru Kerid, a następnie udamy się w dwa najpopularniejsze miejsca w całej Islandii, czyli wodospad Gulfoss, tzw. złoty wodospad oraz Geysir. Stamtąd ruszymy w stronę Seljalandsfoss, gdzie już zostaniemy na noc.
ok. 200 km
Po śniadaniu z widokiem na wodospad Seljalandsfoss ruszamy w dalszą podróż. Tego dnia nie będziemy mieć wiele kilometrów do przejechania, za to będziemy mieć mnóstwo czasu na obserwowanie maskonurów na półwyspie Dyrhólaey, czy piknik na czarnej plaży. Po wodospadzie Seljalandsfoss ruszymy do kolejnego wodospadu Skogafoss, a następnie w stronę wraku samolotu Dakota, do którego urządzimy sobie prawie ośmiokilometrowy spacer. Na zakończenie pojedziemy na półwysep Dyrhólaey i na czarną plażę Reynisfjara.
ok. 100 km
Ruszamy wcześnie rano w stronę parku Skaftafell. Park Narodowy Skaftafell razem z Parkiem Narodowym Jökulsárgljúfur tworzą Park Narodowy Vatnajökull. To teren o dużej aktywności wulkanicznej. Zrobimy w parku krótki trekking, a potem przejedziemy do jednego z numerów jeden Islandii, czyli zatoki lodowcowej Jökulsárlón i diamentowej plaży. Zatoka lodowcowa powstaje z wody topniejącego lodowca Vatnajökull. Nigdzie indziej nie zaznacie takiej ciszy i spokoju, jak nad jej brzegiem, by się o tym przekonać, wybierzemy się w rejs po zatoce. Na koniec przejazd na pole namiotowe w Höfn.
ok. 280 km
Rano przespacerujemy się po rybackiej miejscowości. Chętni będą mogli zajrzeć do jednego z dwóch muzeów: Gamlabúd, regionalnego muzeum ludowego albo Pakkhúsið, regionalnego muzeum morskiego.
Potem już wschodnim wybrzeżem wyspy ruszymy w stronę jeziora Mývatn, m. in. przez miasteczko Djúpivogur, gdzie znajduje się kościół elfów. Będziemy przemieszczać się widokową trasą wzdłuż fiordów. Po drodze odbijemy na chwilę w boczną drogę do Dettifoss, który jest jednym z najbogatszych w energię wodospadów, a na koniec (dla chętnych, opcja dodatkowo płatna) zafundujemy sobie naturalne SPA w jeziorze komarów.
ok. 430 km
Z rana ruszymy do Námafjall, czyli tzw. diabelskiej kuchni, pól geotermalnych, położonych na aktywnym wulkanie, a następnie w stronę obszaru wulkanicznego Krafla z niesamowicie uformowanymi polami lawy i zajrzymy do krateru Viti z niesamowicie pięknym jeziorem wewnątrz. Tego dnia czeka nas jeszcze wulkan Hverfjall, którego żwirowe wnętrze wygląda nieco, jak jak falujące na pustyni wydmy. A potem już prosto w stronę „tęczowych gór”, czyli niezwykłego Landmannalaugar.
ok. 470 km
Cały dzień przeznaczamy na cieszenie się pięknem Landmannalugar. Wybierzemy się na krótki trekking po okolicy.
Wylot mamy dość późno, dlatego ruszymy niespiesznie w stronę Rejkiawiku i ostatni dzień przeznaczymy na zwiedzanie stolicy.
o. 280 km